Budda

Nauczyciele - XVII Karmapa Trinlej Taje Dordże

17karmapaXVII Karmapa urodził się w Lhasie w 1983 roku w rodzinie Miphama Rinpocze, zwierzchnika kilkunastu tybetańskich klasztorów należących do szkoły buddyjskiej Njingma. Jako dziesięcioletni chłopiec, wraz z najbliższą rodziną uciekł do Indii z Tybetu okupowanego przez komunistyczne Chiny.

Do tej pory Karmapa trzynaście razy pozostawiał pisemne instrukcje dotyczące miejsca w którym się odrodzi, a w pozostałych czterech przypadkach krótko po narodzinach powiedział "Jestem Karmapą". Tak było też z XVII Karmapą Taje Dordże, który następnie został zgodnie z osiemsetletnią tradycją rozpoznany i intronizowany przez Szamara Rinpocze, drugiego po Karmapie lamie w linii Kagyu.

Sam XVI Karmapa często mawiał, że jego obecna inkarnacja jest trochę nieudana, ale następna będzie rzeczywiście dobra. Mówił również, że będzie łagodna. Kiedy uczniowie pytali dlaczego - łagodny może przecież być każdy, podczas gdy ich pociągała siła i energia XVI Karmapy - odpowiadał, że w owym czasie ludzie będą o wiele bardziej neurotyczni i będą potrzebowali właśnie łagodności.

XVII Karmapa obecnie mieszka i studiuje w Indiach. Polskę odwiedził dotychczas trzykrotnie, w 2000, 2004 oraz 2009 roku, udzielając nauk m.in. w Sali Kongresowej w Warszawie. Podczas swojej ostatniej wizyty w Europie w 2009 roku odwiedził wiele ośrodków buddyjskich i przeprowadził publiczne wykłady w Austrii, Czechach, Danii, Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie.