Budda

Nauczyciele - Lama Ole Nydahl

Ole coat "Zawsze zależało mi na prawdziwym doświadczeniu, na tym, by poczuć coś do końca, zobaczyć, co życie ma w środku" - mówi Lama Ole, pierwszy zachodni nauczyciel buddyzmu tybetańskiego.

W latach 60 odbył on wraz z żoną Hannah najdalszą podróż, jaką można sobie wyobrazić - podróż do mistycznego centrum Azji. W Himalajach oboje zostali uczniami XVI Gjalwa Karmapy, Rangdziung Rigpi Dordże, głowy szkoły Karma Kagyu. Dziś Lama Ole sam jest mistrzem Diamentowej Drogi (wadżrajany) upoważnionym do nauczania przez najwyższych lamów Tybetu. Wypełniając życzenie swego nauczyciela, od którego otrzymał przekaz najwyższych nauk Diamentowej Drogi, od ponad 20 lat nieustannie podróżuje po całym świecie, odwiedzając ponad 300 założonych przez siebie ośrodków, dając wykłady i spotykając się z ludźmi, by im przekazać mądrość, miłość, radość i wolność, płynące z nauki Buddy. Łączy przy tym w sobie mistrzostwo duchowe Wschodu z nowoczesną postawą człowieka Zachodu. Dając nauki dotyczące najgłębszego sensu istnienia, uwielbia jednocześnie szybką jazdę na motocyklu po górskich drogach, a żeby nauczyć swoich uczniów nieustraszoności skacze wraz z nimi na spadochronie lub bungee; można go także czasami zobaczyć tańczącego przy dobrym rocku...

Lama Ole nie jest misjonarzem. Mówi o tym tak: "Sądzę, że wielkie religie, takie jak chrześcijaństwo czy hinduizm, mają wiele dobrych stron. I jeśli umysły ludzi działają tak, że czerpią oni korzyść z tych religii - nigdy nie próbowałbym ich nawracać". Jednocześnie jednak podkreśla: "W buddyzmie dążymy do rozwinięcia wszystkich mocy i możliwości, jakie tylko ludzie są w stanie sami osiągnąć. To bardzo szczególna cecha buddyzmu - że przede wszystkim dąży do pełnego rozwoju człowieka samego w sobie".

W Polsce ukazały się następujące książki Lamy Olego: "Moja droga do lamów", "Dosiadając tygrysa", "108 odpowiedzi jogina", "Jakimi rzeczy są", "Wielka Pieczęć", "Bungee mądrości", "Buddowie dachu świata", "Budda i miłość", "O naturze rzeczy", "O śmierci i odrodzeniu", "Z bogactwa umysłu" oraz "Być pożytecznym".